Άμα έχεις Μανούσο δεν χάνεις- ΑΕΛΚ-ΚΑΒΑΛΑ 2-1

Παρά την δυνατή βροχή που ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛΚ έκαμψε την αντίσταση της Καβάλας και πήρε τους 3 πολυπόθητους βαθμούς στην έδρα της.
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Καλλονή να έχει την κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί χωρίς τύχη με μακρινές μπαλιές να διασπάσει την άμυνα της Καβάλας. Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο χωρίς κάποια ουσιαστική φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μόνο μια ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν η ΑΕΛΚ….Μόλις στο 50΄ ο αρχηγός-σκόρερ  Μανούσος έκανε το 1-0 μέσα σε αποθέωση και ενώ δευτερόλεπτα μετά το γκολ άνοιξαν οι ουρανοί στην Μυτιλήνη, και άρχισαν οι φίλαθλοι να τρέχουν για να βρουν σκέπαστρο ενώ μερικοί έφευγαν…. Στην συνεχεία του παιχνιδιού η ΑΕΛΚ έγραφε μέσα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας πολλές ευκαιρίες για να τελειώσει το ματς.. μια από αυτές ήταν στο 72΄μετα από καταπληκτική ενέργεια του Μανούσου η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.  Στο 75΄ειχαμε αλλαγή για την Καλλονή όπου ο Μπάμπης Τενές για να κρατήσει το υπέρ του σκορ έβαλε στη θέση του Ντιμπαλά τον Γάλα, κάτι που δεν άρεσε καθόλου στο Σενεγαλέζο ο όποιος έφυγε φανερά εκνευρισμένος απευθείας για τα αποδυτήρια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Καβάλα μετά από ατομική ενέργεια από τα δεξιά του Καζαντζίδη που έσπασε ιδανικά τη μπάλα στον Ντόση ο οποίος μόλις είχε μπει αλλαγή, σούταρε δυνατά και νίκησε το Σιδεράκη για να κάνει το 2-1. Από εκεί και πέρα η ΑΕΛΚ γύρισε στην άμυνα για να κρατήσει το υπέρ της 2-1 κάτι το οποίο τελικά το έκανε με μεγάλη ευκολία και η αναμέτρηση έληξε χωρίς άλλες ουσιαστικές φάσεις. Μεγάλος παίχτης ο Μανούσος που ανεβάζει μόνος του με τα 12 γκολ την ΑΕΛΚ στην Super League.