Ο «πονοκέφαλος» που είχε να αντιμετωπίσει ο προπονητής της ομάδας της Λέσβου, ακούσει στο όνομα Μακούμπα Κάντζι.
Ο φορ της Καλλονής έχει έναν τραυματισμό στην ποδοκνημική κι έτσι δεν θα ενισχύσει την ομάδα του κόντρα στους «αργοναύτες».

Ο αγώνας LIVE

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ ΑΕΛΚ-ΚΑΒΑΛΑ 2-1…Το ρεπορτάζ του αγώνα

-3 λεπτά έξτρα χρόνου

90' Κίτρινη κάρτα στον Μαρσέλο

85' Εκτέλεση φάουλ με τον Λεοζίνιο από τα δεξιά, ο Κώτσιος πηδάει πιο ψηλά από όλους, πιάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το τέρμα

79' Αλλαγή για τη Καβάλα. Ο Θεοδωρίδης αντί του Κοτιτσά

76΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ ατομική ενέργεια του Καζαντζίδη που σπάει ιδανικά τη μπάλα στον Ντόση, για να σουτάρει δυνατά και να νικήσει το Σιδεράκη για το 2-1

**Απίστευτο-Ο Ντιμπαλά έφυγε τσαντισμένος προς τα αποδυτήρια χωρίς να περάσει από τον πάγκο της ομάδας του

75' Διπλή αλλαγή. Ο Ντόσης αντί του Παγώνη για τη Καβάλα και ο Γάλας αντί του Ντιμπαλά για την ΑΕΛΚ

**Αυτό ήταν το 12ο γκολ του Μυτιληνιού επιθετικού της Καλλονής

72 ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛ ΄ Η ΑΕΛΚ καθαρίζει το παιχνίδι, με το Μανούσο να σκοράρει για δευτερη φορά σήμερα, με όμορφη ατομική ενέργεια και σουτ δυνατό μέσα από την περιοχή

70' Αλλαγή για τη Καβάλα. Ο Ντομί αντί του Παπαδόπουλου

66' Παραλίγο να μπει και δέυτερο γκολ για τη Καλλονή με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τιγγιρίδη έπειτα από πολλές κόντρες πάνω σε ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων

57' Μεγάλη ευκαιρία για τη Καλλονή. Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μαρσέλο έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι

**Αποχωρεί δυστυχώς ο κόσμος από το γήπεδο λόγο της βροχής-Μάλλον πρέπει να σκεφτεί και ένα στέγαστρο ο Μιχαλακης

**Η Καλλονή έχει πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και κρατάει περισσότερο τη μπάλα στη κατοχή της. Η Καβάλα το παλεύει και πιέζει αρκετά στο χώρο του άξονα

53' Αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Ο Μανουσάκης αντί του Βλαστέλλη

50΄ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ 1-0 Η ΑΕΛΚ ανοίγει το σκορ με το Γιώργο Μανούσο! Ο Βλαστέλλης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μυτιληνιος επιθετικός πλάσαρε στην κίνηση ιδανικά!

52΄Ξεκίνησε να βρέχει στην Μυτιλήνη- Δύσκολα αν συνεχιστεί η βροχή θα δούμε καλό ποδόσφαιρο από τις δυο ομάδες…

50΄ Μπήκε δυνατά η ΑΕΛΚ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με σκοπό να τελειώσει γρήγορα το παιχνίδι…

48' Δοκάρι για την ΑΕΛΚ. Ο Λαμπρόπουλος Έκανε ένα όμορφο γεμάτο σουτ αλλά βρήκε στο αριστερό δοκάρι με τον Τιγγιρίδη να μη μπορεί να κάνει κάτι

46΄ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Χωρίς την μεγάλη φάση στον αγώνα, ενώ ο καιρός ξαφνικά χάλασε έχουμε αστραπόβροντα και δεν θα αργήσει να αρχίσει και η βροχή…Κρίμα για τούς περίπου 1500 φιλάθλους που βρίσκονται στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης

45΄ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ- ΑΕΛΚ-ΚΑΒΑΛΑ 0-0

44' Παραλίγο να γίνει το γκολ μετά από ένα χλιαρό σουτ του Λεοζίνιο περνώντας δίπλα από το αριστερό δοκάρι

41΄Παραλιγο φοβερό γκολ με τον Βλαστέλη- Η μπάλα ξυστά από τα δοκάρια της Καβάλας

40’ Η ΑΕΛΚ είναι καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο με μεγάλο ποσοστό κατοχής μπάλας αλλά ακόμα δεν έχει κάνει μια ουσιαστική φάση στο γκολποστ της ΚΑΒΑΛΑΣ

37' Γρήγορη Αλλαγή για τη Καλλονή. Ο Μαρσέλο αντί του Βαλιού- Η ΑΕΛΚ χάνει νωρίς έναν από τους καλύτερους παίχτες της με απόφαση του Μπαμπή Τενε

32' Την γλίτωσε η ΑΕΛΚ ο Σιλιγαρδάκης έδιωξε με μεγάλο ρίσκο τη μπάλα κόρνερ—ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΑΥΤΟΓΚΟΛ

29' Σουτ του Βλαστέλλη μέσα από τη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι

26΄Φτασαμε αισίως στο 26 χωρίς φάση μπροστά στις δυο εστίες.. Η ΑΕΛΚ προσπαθεί με μακρινές μπαλιές να διασπάσει την άμυνα της ΚΑΒΑΛΑΣ

22' Κίτρινη κάρτα στον Τσομπανόπουλο της Καβάλας για χέρι

14’ Πρώτη ευκαιρία και για τη Καβάλα. Ο Χλωρός δοκίμασε ένα σουτ λίγο έξω από τη περιοχή του Σιδεράκη αλλά ήταν υπό την πίεση του Βαλιού και δεν κατάφερε κάτι

12΄Ακομα μια καλή φάση για την ΑΕΛΚ όταν ο Κριπιντιρης σέντραρε από μακριά στον Μανουσο που ήταν αφύλακτος αλλά ο τελευταίος δεν πρόλαβε την μπάλα όπου κατέληξε αουτ

10΄  όμορφη κάθετη πάσα του Μαρσέλο, ο Μανούσος γίνεται αποδέκτης της μπάλας αλλά από πλάγια θέση πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

9’ Παιχνίδι κέντρου για τις δυο ομάδες αλλά η ΑΕΛΚ έχει περισσότερο την κατοχή της μπάλας και ξεκίνησε τον αγώνα πιο δυνατά

2’ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο προηγούμενο παιχνίδι η ΑΕΛΚ γνώρισε την ήττα με 1-0 στην Καβάλα.

Για το πρωτάθλημα νέων της Football league χτες στο γήπεδο της Αγιάσου, η ΑΕΛΚ U20 αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 με την αντίστοιχη ομάδα της Καβάλας

Πολύς κόσμος στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, Περίπου 900 φίλαθλοι τώρα ενώ συνεχίζεται η προσέλευση με σύμμαχο τον ηλιόλουστο καιρό

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΛΚ:  Σιδεράκης, Κώτσιος, Βαλιός, Λαμπρόπουλος, Κριπιντήρης, Σιλιγαρδάκης, Χωριανόπουλος, Λεοζίνιο, Μανούσος, Ντιμπαλά, Βλαστέλλης
Στον πάγκο: Μάππας, Μανουσάκης, Γκόβας, Γάλας, Μαρσέλο, Πεντράχα, Γκονζάλες

ΚΑΒΑΛΑ: Τιγγιρίδης, Κοτίτσας, Καζαντζίδης, Μαραγκός, Παγώνης, Ρεβυθόπουλος, Πλιάγκας, Κάργας, Χλωρός, Τσομπανόπουλος, Παπαδόπουλος
Στον πάγκο: Αποστολίδης, Καλαγκάνης, Θεοδωρίδης, Ντομί, Ντόσης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σωσώνης (Φθιώτιδας)
ΒΟΗΘΟΙ: Γιαννουγλίδης (Αθηνών), Δόσκορης (Φθιώτιδας)